فناوری اطلاعات و جهانی شدن
دسته بندی شبکه های اجتماعی
بازدید ها 125
فرمت فایل doc
حجم فایل 12 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15
قیمت: 2,500 تومان
فناوری اطلاعات  و  جهانی شدن

فروشنده فایل

کد کاربری 5134
کاربر

 

فناوری اطلاعات 
و 
جهانی شدن

فناوری اطلاعات و جهانی شدن

جهانی شدن

فناوری اطلاعات و ارتباطات

بعد اجتماعی

تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایند جهانی شدن

بعد فرهنگی

2- دستیابی مشترك در شیوه های عبور از موانع

منابع و مآخذ

جهانی شدن

«پایان جنگ سرد با جهش های عظیمی در عرصة ارتباطات مصادف شد از اوایل سالهای 1990 با به بازار آمدن دیش های گیرنده امواج صوتی و تصویری و سپس ایجاد خطوط اینترنتی و سقوط قیمت ارتباطات كه نتیجه آن سرعت بخشیدن بی سابقه ای در امر خبرگیری و خبررسانی و تبادل اطلاعات شد مردم جهان را تا حدی كه قبلاً در تصویر نیز نمی گنجید به هم نزدی كرد. با ایجاد سرعت در ارتباط و حمل و نقل به نظر می رسید كه جهان هر روز كوچكتر می شود. و برای اشاره به این كوچك تر شدن، اصطلاحاتی مانند دهكده جهانی و دنیای كوچك متداول شد. دوران جنگ سرد با فروپاشی شوروی پایان یافته بود و تبعاً دوران پس از آن خصوصیات دیگری داشت و لازم بود برای سهولت در كار برای آن نامی انتخاب شود. گلوبالیزیشن یا گلوبالیسم و یا همان جهانی شدن نامی است كه دوران پس از دوران جنگ سرد را باید تداعی كند و صرفاً یك نام است و نه بیشتر از آن. این دوران كه ما در ابتدای آن قرار داریم خصوصیاتی دارد كه هنوز بر كسی كاملاً روشن روشن نیست. این كه این دوران چه مراحلی را طی خواهد كرد و یا چگونه خاتمه خواهد یافت نامشخص است. آنچه مشخص است این است كه با آغاز قرن بیست و یكم ما بطور قطعی به دورانی پاگذارده ایم كه با دوران های قبلی تفاوت های ماهوی بسیاری دارد و گویا قرارداد نانوشته ای بوجود آمده كه این دوران جدید را دوران گلوبالیزیشن بخوانندن. ارتباطات در سطح جهان و ما بین مردم هر روز گسترش و سرعت بیشتری پیدا میك ند. محصولات ساخته شده در هر نقطه ای از جهان را می توان در نقاط دیگر جهان یافت. سفر كردن در جهان هر روز بیشتر و سریعتر می شود. روزنامه نگاران، دانشمندان روشنفكران، سازمانهای صنفی و ... هر روز بیشتر جهانی می شوند و در ارتباط با یكدیگر قرار گرفته و از دستاوردهای یكدیگر بهره مند می شوند. با انتقال افراد به این و آن سوی جهان هر چه بیشتر فرهنگها در همدیگر ادغام می شوند. برخلاف تصور برخی ها جهانی شدن تنها جنبه اقتصادی ندارد و تمامی حوزه های دیگر از جمله مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را شامل می شود. برخی ها این را نشانه هایی از آغاز پروسه ایجاد و تكوین یك تمدن جهانی می دانند»

فناوری اطلاعات و ارتباطات

مجموعة‌مهارت ها ،‌ابزارها و فنونی كه در خدمت تولید، پردازش، توزیع و اشاعة اطلاعات قراردارد یا به عبارت دیگر مجموعة سخت افزارها و نرم افزارهایی كه برای بهینه سازی، تولید دریافت، سازماندهی ، پردازش و اشاعة اطلاعات به خدمت گرفته می شود. فناوری اطلاعات نام دارد. اعضای خانوادة فناوری اطلاعات عبارتند از:‌رایانه های بزرگ، ریزرایانه ها ، لوح های فشرده، تلفن های بی سیم،‌چاپگرهای لیزری و رنگی، تلفن های همراه ، تصاویر متحرك و رایانه ای، شبیه سازی رایانه ای، دی وی دی، رادیو ضبط و تلویزیون دیجیتالی بزرگراههای اطلاعاتی، شبكه های رایانه ای، فرارسانه ای ها،‌اینترنت،‌چند رسانه ای ها ، ابر رایانه ها،‌تلفن ویدئویی، واقعیت های مجازی، شبكه های گسترده جهانی، وب و مانند آنها»

«تكنولوژی های جدید اطلاعاتی، ارتباطاتی شامل تمامی فن آوری هایی است كه گونه های مختلف ارتباطات را میان انسان ها با یكدیگر، انسان ها با سیستم های الكتریكی و سیستم های الكترونیكی با هم میسر می سازد.

بعد اجتماعی

تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات در فرایند جهانی شدن

«1- آزادی : اگر چه فناوری اطلاعات فراهم آورنده‌ی فرصتی برای افراد است تا افكار خود را آزادانه و فارغ از محدودیت های ناشی از واسطه ها بیان كنند به دلیل معقول و معتدل بودن میزان سرمایه لازم برای خرید یك رایانه و هزینه ناچیز انتقال به اینترنت،‌هر كس می تواند هر چیزی را بر روی سراصفحة شخصی بفرستد یا هر چیزی را در اتاق گپ بگوید و مخاطبان بالقوة چنین پیام هایی نیز بسیار انبوهند»1 اما با نگاهی به فرایند مبادله اطلاعات بین كشورهای شمال و جنوب و مشاهدة نابرابری اطلاعات ارائه شده پدیدة جریان آزاد اطلاعات رنگ می بازد و ماهیت واقعی خود را نشان می دهد. عده ای بر این عقیده اند كه جریان آزاد اطلاعات به عنوان پیشقراول جهانی شدن نقابی نوست كه استعمار به صورت زده بدین معنی كه جریان آزاد اطلاعات ظاهری فریبنده و عاری از هرگونه جنبه منفی دارد. لیكن در باطن خود نگرش هایی را به اذهان القا می كند كه هدفی جز ایجاد یك دنیای ذهنی غیرواقعی از واقعیات موجود ندارد. آن ها با استفاده از راهكارهای هنر دستكاری، حجم وسیعی از اطلاعات پردازش شده را برای محور ساختن جامعه گیرندگان پیام خود به سراسر دنیا ارسال می دارند. براین اساس گفته می شود جریان آزاد اطلاعات به اندازه ماهیت واقعی اش مسحور كننده است و در راستای تبلیغات القایی ابداع شده است و به كار گرفته می شود»

«- همپیوستگی جهانی: فناوری اطلاعات، ارزان،‌سریع ، نقطه به نقطه و نا همزمان است و به پست الكترونیكی ویژگی سهولت و فوریت كه ارتباطات پستی و تلفنی هیچ گاه نداشته اند و ویژگی شخصی شدگی كه رسانه های رادیو - تلویزیون فاقد آن هستند می بخشد با وجود وب جهانگستر دسترسی به اطلاعات محلی با سرعت های بی سابقه امكانپذیر می شود یك نفر می تواند روزنامة سیدنی مورنینگ هرالد را در همان زمانی كه استرالیایی ها آن را می خوانند بخواند، فناوری اطلاعات،‌موجبات تماس مستمر شهروندان جهان را با مردمان و وقایع هر جای دیگر با چنان سهولتی فراهم می كند كه جهان عمیقاً بیگانه می شود و با استفاده كامل تری كه در سراسر جهان از فناوری اطلاعات می شود این اثر افزایش می یابد»

 

 ...

 

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
235تا سوپر گروه تلگرام {مخصوص افزایش بازدید}
235تا سوپر گروه تلگرام {مخصوص افزایش بازدید}

همه چیز در مورد ازدواج موقت در ایران
همه چیز در مورد ازدواج موقت در ایران

راهنمای افزایش بازدید از سایت
راهنمای افزایش بازدید از سایت

راه حل رفع مشکل Phone Number Flood
راه حل رفع مشکل Phone Number Flood

بانک شماره های معتبر تلگرامی با بیش از یک میلیون شماره اعتبار سنجی شده
بانک شماره های معتبر تلگرامی با بیش از یک میلیون شماره اعتبار سنجی شده

freegate
freegate

گزارش مطالعه تطبیقی سایت های اینتر نتی
گزارش مطالعه تطبیقی سایت های اینتر نتی

حقوق تجارت الكترونیك (۱)
حقوق تجارت الكترونیك (۱)

پروپوزال طراحی وب سایت باشگاه مجازی
پروپوزال طراحی وب سایت باشگاه مجازی

آموزش اینستاگرام
آموزش اینستاگرام

آموزش جامع ریدکال
آموزش جامع ریدکال

کتاب آموزش توییتر
کتاب آموزش توییتر

فروشگاه اینترنتی و تجارت در وب
فروشگاه اینترنتی و تجارت در وب

آموزش اینستاگرام
آموزش اینستاگرام

فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها
فلسفه تکنولوژی ونظریه رسانه ها

پشتیبانی از تمامی بانک ها-همکاری در فروش و کسب درآمد اختصاصی

بالا