حجاب، لباس مشاركت
دسته بندی مطالعات خانواده
بازدید ها 188
فرمت فایل pdf
حجم فایل 46 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 71
قیمت: 5,000 تومان
حجاب، لباس مشاركت

فروشنده فایل

کد کاربری 5134
کاربر

حجاب، لباس مشاركت 

ادیان و برنامه ریزی جنسیتی

انواع مشاركت

پی آمد های روحی لباس مشاركت اسلامی

توسعه روانشناختی مشاركت

پذیرش نقش

رفع از خود بیگانگی

شاخصه های مشاركت

الگوی مشاركت

عوارض عناصر منفی فرهنگ

شخصیت الگو و معرفی معروف و منكر

لایة رفتاری

تزكوبیدن مذهب ( با تحلیل غلط از مذهب) از دو طریق

نتایج از خود بیگانگی بشر امروز

حجاب و استعمار

حجاب، لباس مشاركت است، لباسی است كه خدای متعال از ابتدای بلوغ به تن زن مسلمان كرده، و او را به عنوان  عضوی موثر در جامعه عقیدتی اسلام پذیرفته است. این لباس، نشان فعالیتی است كه نه تنها اسلام آن را مجاز می داند بلكه بر این فعالیت صحه می گذارد. در طول تاریخ حجاب دچار هجمه های مختلف فرهنگی- نظامی شده است برخی سعی كرده اند كه ظاهر آن را حفظ كرده و هدف باطنی آن را خنثی سازند و فرهنگ غنی آن را كه همان فرهنگ پویای ولایت است از زن مسلمان دور سازند، برخی به ظاهر حجاب نیز حمله كرده آن را نشانی از وجود ولایت در جامعه تلقی كرده اند، كه در صورت وجود ظاهر، باطن آن نیز امكان بازگشت خواهد داشت.

آری این حجاب است، لباس مشاركتی كه تمامی ابعاد یك مشاركت رسمی الهی را در بردارد. بسیاری از ساده اندیشان سعی دارند آن را یك لباس مشاركت صرفاً اسمی قلمداد كنند تا از كاركرد آن بكاهند و زن را به پذیرش تحقیرهای تحمیلی شرق و غرب بكشانند.

 اما آنچه كه مبهم است، این سوال است كه چگونه جامعه اسلامی با وجود این نمودهای عینی مقاومت ایثار، باز در پی ابزار دیگری برای مقابله با هجمه های ببیگانه می گردد و از طراحی سیستم تبلیغ آن هراس می كند؟!

 

ادیان و برنامه ریزی جنسیتی

ادیان بعنوان قویترین منبع فكری كه برنامه ریزی جنسیتی را مطرح نموده اند. برای این مهم نیز تدابیری را اندیشیده اند. در دین اسلام ساز اسلام ابتدای اجتماعی شدن زن و شیوه جامعه پذیری او، در دوران بلوغ با طرحی جامع طراحی گشته است، بلوغ، آغاز زمان اجرای حكم حجاب اسلامی برای زن مسلمان است. این حكم به مفهوم صحه نهادن بر شیوة صحیح مشاركت در اجتماع، با تكیه بر لباس مشاركت اسلامی است.

اجتماعی شدن دختر در این سنین، با یادگیر اصولی احكام الله پایه ریزی گردیده است. این امر بهمراه ارائه الگوی شخصیت زنان، فاطمه زهرا (س) به ثبات فرهنگ مشاركت تمسك به الگوی ایده آل اسلامی همچون فاطمه زهرا (علیه سلام) كه در سنین كم به حركت تاریخی ولایی خود دست زد و تاریخ، در مقابل عظمت شخصیت و منزلت او سر تعظیم فرود آورد، با تمسك به لباس مشاركت اسلامی زنان، امنیت فكری و ذهنی را برای دختران مسلمان، بهمراه می آورد كه می توانند با قدرت و پایداری، قدم به اجتماع نهاده، اظهار عقیده نموده و در مشاركت، عضوی فعال محسوب گردند.

 

الف) انواع مشاركت

حیطه مشاركت وسیع است و بنا به توان و سرمایة فكری زن، مشاركت می تواند انواع مختلفی داشته باشد:

1-    مشاركت اسمی

گاهی مشاركت در رعایت حجاب، مشاركتی است. در این مشاركت. زن سعی می نماید از مزایای آن برخوردار گشته و با همراهی در گروه به نتایج سودمند مشاركت در سطوح ساده دست یابد.

2-     مشاركت رسمی

گاهی مشاركت رسمی است. زیرا فرد با نهادینه كردن اهداف مشاركت، به تعمیق و گستردگی ابعاد آن همت گماشته و بعنوان فردی موثر در تصمیم گیری ها وارد شده و در نهایت با دست یابی به مدیریت بر خود، به مدیریت در گروه می پردازد. گرچه این سیر دارای سلسله مراتب و سطوح مختلف است، اما در ارزشیابی مراتب آن، سن و حتی تحصیلات، نقش چندانی ندارد، زیرا،

«ان تتقوا الله یجعل لكم فرقانا»

« اگر تقوا پیشه كنید، خداوند قدرت تمایز حق از باطل برای شما قرار می دهد»

حجاب لباس تقوا است، عارضة صحیح آن، توسعة تقوای فكری و عملی زن مسلمان است و در صورت تحقق كامل آن، به فرقان كه قدرت تمایز حق از باطل است، دست پیدا می كند. و این مرحله در مشاركت، مرحلة فرهنگ پذیری است، مرحله ای كه مشاركت كننده برای تعمیق اهداف، به سمت علم و تزیكه برای ایفای رسالت خود حركت كرده و با تمسك به الگوی شخصیت ایده ال خود، مورد تایید قرار گرفته است.

طراحی حجاب در بهترین زمان ممكن، برای شكل گیری شخصیت زن صورت گرفته است، تا زن تعاملی خود را با استفاده از این ابزار تكاملی آغاز نماید، چرا كه بدون ججاب، فراغت لازم را برای دستیابی و درك مراتب بالاتر نخواهد یافت و در راه تكامل، از پرتگاههای سقوطی كه بر سر راه او قرار می گیرد، نخواهد رهید و محك های شناخت در او ضعیف خواهد گشت.

لذا در آغاز طرح اجتماعی شدن و مشاركت اصولی زن در اجتماع، اجرای این حكم قرار داه شده است.

اگر حقیقتاً بطن و معنای حجاب درك شود، تحولی شگرف در زمینه های شناخت عرصه های تفكر ایجاد خواهد گشت. و در این میان نقش اعتماد آفرینی حجاب برای زن و قدرمند نمودن او برای رفع شبهات تاریخی، مشخص خواهد گردید.

ب) اهداف حجاب بعنوان لباس مشاركت اجتماعی زن مسلمان:

 در این بخش، به چند هدف از اهداف حجاب بصورت خلاصه اشاره می شود.

 

فایل های مرتبط ( 15 عدد انتخاب شده )
تربیت فرزندان
تربیت فرزندان

كتاب (پایان فقر -فرصت های اقتصادی عصر ما)نوشته ی جفری دی.ساش
كتاب (پایان فقر -فرصت های اقتصادی عصر ما)نوشته ی جفری دی.ساش

کودک از نظر وراثت و تربیت
کودک از نظر وراثت و تربیت

زنان به ملکوت نزدیک ترند
زنان به  ملکوت نزدیک ترند

خانواده و انواع آن
خانواده و انواع آن

دانلود کتاب راهنمای تغذیه و رژیم درمانی
دانلود کتاب راهنمای تغذیه و رژیم درمانی

دانلود پایان نامه بررسی رابطه منبع كنترل (درونی- برونی) با عزت نفس
دانلود پایان نامه بررسی رابطه منبع كنترل (درونی- برونی) با عزت نفس

اوقات فراغت در تهران قدیم
اوقات فراغت در تهران قدیم

بلوغ ….. تولد دیگر
بلوغ …..  تولد دیگر

خلاصه تاریخچه جاروبرقی
خلاصه تاریخچه جاروبرقی

نقش خانواده در جامعه امروزی
نقش خانواده در جامعه امروزی

تهاجم فرهنگی وآثارآن
تهاجم فرهنگی وآثارآن

(1)شیوه های آموزش موسیقی پس از انقلاب
(1)شیوه های آموزش موسیقی پس از انقلاب

روشهای مكانیكی جلوگیری از بارداری
روشهای مكانیكی جلوگیری از بارداری

طبقه‌بندی ماشین‌های بافندگی
طبقه‌بندی ماشین‌های بافندگی

پشتیبانی از تمامی بانک ها-همکاری در فروش و کسب درآمد اختصاصی

بالا